Novinky e-mailem
E-mailová adresa:
Anketa: Oblíbené formy studia jazyků
Kterou formu studia jazyka preferujete?
Zajímavosti:
Potřebujete nový web ? Tvorba webových stránek od NewLogic.cz splní vaše očekávání. Velký výběr a nízké ceny to jsou originálních parfémy od Parfumery.cz Find the best place for your stay in Prague Luxury Hotels in Czech.
Domů | Texty | Články | Cizí jazyky jsou pro nás samozřejmostí. Ale pečujeme i o svou češtinu?

Cizí jazyky jsou pro nás samozřejmostí. Ale pečujeme i o svou češtinu?

Velikost písma: Decrease font Enlarge font
image

Odmalička se učíme cizím jazykům, své znalosti rozvíjíme nebo alespoň udržujeme, ať už cestováním, četbou nebo třeba v práci. Ale jak pečujeme o svou češtinu? Rozvíjíme ji a zdokonalujeme se v ní, nebo žijeme jen z toho, co v nás zůstalo z dob, kdy jsme měli ještě čas na dobré knihy a pravopisná a gramatická dilemata si ujasňovali se středoškolským učitelem?

Oblastí, v nichž by mnozí z nás rádi cítili větší jistotu, je celá řada. Nejde jen o pravopis a schopnost dobré stylizace (předpokládající mimo jiné postupně kultivovaný cit pro nejnovější slovní zásobu, slangismy, poetismy atd.), podstatná je i schopnost vhodně komponovat rozsáhlejší texty či alespoň základní povědomí o tom, jak text typograficky upravit, než ho vytiskneme nebo jinak „pošleme do světa“.

Ano, i takto zaměřených kurzů je třeba a i takové kurzy lze v nabídkách některých jazykových škol nalézt, i když člověk toužící po lekcích věnovaných i jiným tématům než pravopisu nemá tak snadnou práci jako ti, kteří se chtějí zdokonalit např. v angličtině.

Se zajímavou nabídkou jednodenních intenzivních kurzů přichází v této oblasti brněnská jazyková škola, Jazykové centrum Correct, vypisující trojici kurzů češtiny pro Čechy vedených Janem Táborským, mj. autorem úspěšných FB stránek o češtině „Jazykové zajímavosti“. Jeho dosavadní praxe a pedagogické zkušenosti (např. z Ústavu pro jazyk český a Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK) jsou zárukou, že nabízené kurzy budou z odborného hlediska důkladně připraveny, a přitom vedeny živě a zábavně.

Zájemci zde mohou sáhnout po intenzivním opakovacím kurzu českého pravopisu, věnovaném tomu, v čem si mnozí nás už nejsou jisti (také někdy váháte nad interpunkcí nebo psaním velkých písmen…?). Širší záběr má komplexní kurz efektivního psaní, zahrnující – kromě užitečných rad, jak vůbec k psaní textu přistoupit – například i základní stylistické rozvahy a poučení o hlavních typografických zásadách.

Své studenty si nepochybně najde i kurz nazvaný „Co jste o češtině možná nevěděli“. Mohl by uspokojit všechny ty, pro které je čeština víc než jen nástroj ke komunikaci a kteří chtějí proniknout hlouběji do jejích tajemství, ať již jde o tradiční nářečí, bohaté profesní slangy nebo třeba skrytě dobrodružný svět českých výkladových slovníků…

Nabídka Jazykového centra Correct v oblasti češtiny pro Čechy stojí rozhodně za pozornost.

Přidat do: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komentáře (0 reakce na článek):

Vložit komentář k tomuto článku comment


překlady a překladatelé
Témata
Zatím žádná témata k tomuto článku.
Hodnocení článku
5.00