Novinky e-mailem
E-mailová adresa:
Anketa: Oblíbené formy studia jazyků
Kterou formu studia jazyka preferujete?
Zajímavosti:
Potřebujete nový web ? Tvorba webových stránek od NewLogic.cz splní vaše očekávání. Velký výběr a nízké ceny to jsou originálních parfémy od Parfumery.cz Find the best place for your stay in Prague Luxury Hotels in Czech.
Domů | e-Learning | Výukové materiály | Reálie německy mluvících zemí – výukový program

Reálie německy mluvících zemí – výukový program

Velikost písma: Decrease font Enlarge font
image

Výukový on-line program je určen pro žáky 3. a 4. ročníků středních škol a studenty VOŠ, obsah je zaměřen na reálie německy mluvících zemí a je využitelný v hodinách německého jazyka i pro samostatnou domácí přípravu.


Výukový program Reálie německy mluvících zemí na adrese http://projekt.moa-jc.cz byl vytvořen v průběhu realizace projektu SIPVZ – „ICT ve výuce reálií německy mluvících zemí“ v roce 2006.
Spoluautorky projektu: Lea Petrgálová a Stanislava Dubská, Masarykova obchodní akademie, Jičín.


1. Úvodní strana projektu

Úvodní strana nabízí mapu německy mluvících zemí, oficiální názvy těchto zemí, státní vlajky a znaky. Kliknutím na vybranou zemi na mapě nebo na název státu se zobrazí nabídka výukového materiálu této země. V horním navigačním panelu úvodní strany jsou umístěny odkazy na naši školu, informace o projektu, odkaz na e-gram, aktuální informace a informace pro uživatele, přihlášení. V dolní části úvodní i každé další webovéstránky najdeme odkazy na zdroj obsahu textů a slovník Seznam.cz, který mohou žáci při výuce používat. V našem projektu jsme čerpali informace převážně z otevřené německé internetové encyklopedie Wikipedia: ttp://de.wikipedia.org/wiki/Hauptseite.


2. Přechod z úvodní strany – zobrazení navigačního panelu

Kliknutím na vybranou zemi na mapě nebo na oficiální název státu se vlevo zobrazí navigační panel s nabídkou výukového materiálu a úkoly k jednotlivým výukovým jednotkám zvolené země, odkazy na mapy a další rozšiřující doplňkový materiál k reáliím německy mluvících zemí.


3. Práce s výukovým modulem a úkoly k jednotlivým výukovým jednotkám

Kliknutím na zvolenou jednotku se v levém navigační panelu zobrazí výukový text. Většina textů projektu je ozvučena hlasovými nahrávkami rodilé mluvčí. Stránka s textem nabízí i další odkazy, které slouží k rozšíření daného tematického celku, doplnění dalších informací, rovněž odkazy na zdroj zpracovaných informací. Žáci se seznamují s učivem čtením a zároveň poslechem textu, vyhledávají další informace, obrazový a mapový materiál pomocí odkazů na zobrazené stránce a v levém navigačním panelu, který je k dispozici pro práci s výukovým modulem v rámci každé země. Získané znalosti si žáci ověřují pomocí testových úloh. Odkazy na ně jsou umístěny vždy pod textem a zároveň v levém navigačním panelu.


4. Testové úlohy

Testové úlohy slouží k nácviku, osvojení a ověření získaných znalostí žákem. Žáci si sami ověřují získané znalosti. Jedná se o úlohy uzavřené, s okamžitou zpětnou vazbou: úlohy s výběrem z možností, doplňování chybějících slov do textu. Po odeslání hotové úlohy se zobrazí výsledek testu s % úspěšností. Testy je možné opakovat, znalosti zdokonalovat. Testové úlohy vedou žáky postupně k závěrečnému testu na konci tematického celku každé země. Závěrečný test je klasifikován a je přístupný pouze v uživatelském účtu. K vybraným výukovým jednotkám jsou zadány úkoly pro samostatnou školní nebo domácí práci, např.: vyhledávání a doplňování informací k danému tématu, kopírování obrázků do Wordu a doplňování požadovaných informací, vyhledávání zadaných objektů na mapě nebo v plánku města.


5. Závěrečné testy

Po zvládnutí učiva dané země jsou znalosti žáků ověřovány závěrečnými testy, které jsou klasifikovány. Tyto testy nejsou na stránkách dostupné, jsou zadávány přes uživatelský účet a časově nastaveny na příslušnou vyučovací hodinu. Jedná se o test s výběrem odpovědí a test obrázkový, rovněž s výběrem možností. Po odeslání testu se zobrazí % hodnocení a zároveň výsledný prospěch.


6. Uživatelský účet

Uživatelský účet se zobrazí po přihlášení – zadání jména a hesla. Učitelský účet má následující funkce: zadávání úkolů žákům, nastavení a zadávání závěrečných testů, zobrazení výsledků těchto testů, přidání nového uživatele, případně celé skupiny, uživatelský účet žáka umožňuje vytváření vlastního slovníčku neznámých výrazů, který se řadí abecedně, seznámení se se zadanými úkoly a termínem jejich splnění, zobrazení závěrečných testů a
jejich klasifikace.


7. Technické údaje, rady a doporučení, kontakty

Program

· stránky jsou psané v PHP kódu s vazbou na MySQL
· z databáze se stahují data o uživateli, skupině, termíny testů, výsledky testů, zadané úkoly
· přes databázi jsou řešené i slovníčky studentů, které si mohou vytvořit po přihlášení

Prohlížeč


· optimalizováno pro rozlišení 1024x768 (klasický 17“ monitor) a prohlížeč Mozilla Firefox i MI Explorer
· doporučujeme však používat Firefox (zdarma ke stažení na adrese http://firefox.czilla.cz/stahnout)

Hlasové nahrávky

· pořízeny a upraveny prostřednictvím programu GoldWave (shareware) – lze stáhnout zdarma na adrese http://www.slunecnice.cz/product/GoldWave/
· pro optimální práci s výukovým programem doporučujeme nainstalovat QuickTime - program pro práci s multimediálními soubory (lze také stáhnout zdarma freeware na adrese http://www.slunecnice.cz/product/QuickTime-6/)
· fungují i bez QuickTime – hlasové nahrávky se pak spustí v programu přidruženém pro tyto soubory (nejčastěji ve Windows Media Player) – zobrazí se nové okno, které částečně překrývá výukový obsah, možno minimalizovat a sledovat namluvený text

Uživatelský účet

· rozlišujeme dvě základní varianty – student a učitel, podle potřeby je možné vytvořit další
· liší se v přidělených právech na zobrazení jednotlivých možností v navigačním panelu (viz kapitola Uživatelský účet)

Kontakt

· dotazy k programu, instalaci, zadávání dat zasílejte na adresu: peggy_lee(at)email.cz

 

8. Zkušenosti s využitím programu při výuce německého jazyka

Program byl odzkoušen studenty 3. a 4. ročníků Masarykovy obchodní akademie v Jičíně a ověřován studenty 4. ročníku SPŠ a VOŠ v Jičíně v hodinách německého jazyka v období od září do konce prosince 2006, v současné době je využíván průběžně podle potřeby a v souladu s tematickými plány. Nový netradiční způsob výuky v hodinách německého jazyka byl studenty přijat kladně, studenti se aktivně podíleli na ověřování výstupů projektu nejen samotným procesem učení, ale i svými připomínkami, nápady a náměty. Program moderní formou přispívá k zefektivnění výuky německého jazyka, zkvalitnění jazykových znalostí a dovedností, fonetické vybavenosti žáků a studentů, neboť nemalým přínosem jsou i zvukové nahrávky k většině textů, jejichž autorkou je rodilá mluvčí, paní Michaela Schöbel. Projekt je a bude průběžně podle potřeby aktualizován, je dostupný na stránkách školy: http://www.moa-jc.cz.

Tento projekt představila autorka na konferenci Počítač ve škole 2007.
Přidat do: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komentáře (0 reakce na článek):

Vložit komentář k tomuto článku comment


překlady a překladatelé
Témata
Hodnocení článku
3.75